בחירה והתאמה של כיסא גלגלים

כיסא גלגלים הוא לא מראה חריג במרחב הציבורי של ימינו, אולם מפתיע לגלות שכסאות גלגלים "קדומים" החלו להופיע כבר לפני אלפי שנים. הדגמים הראשונים נדדו בין יבשות והשתכללו עד שבתחילת המאה הקודמת פותח בארצות הברית כיסא גלגלים מתקפל ראשון, הדומה לכיסא של ימינו. 

כיסא גלגלים הוא לא מראה חריג במרחב הציבורי של ימינו, אולם מפתיע לגלות שכסאות גלגלים "קדומים" החלו להופיע כבר לפני אלפי שנים. הדגמים הראשונים נדדו בין יבשות והשתכללו עד שבתחילת המאה הקודמת פותח בארצות הברית כיסא גלגלים מתקפל ראשון, הדומה לכיסא של ימינו.

כיום, ישנו מגוון רחב של סוגי כסאות, אשר מחד יוצר שפע של היצע, ומאידך עלול לגרום לבלבול ולקושי בבחירת הכיסא המתאים ביותר למגבלה ממנה סובל המשתמש, למידותיו, ליכולותיו ולצרכיו. מדובר בבחירה חשובה, שכן כסא גלגלים שאינו מתאים עלול לגרום למשתמש לפצעי לחץ ולכאבים מפושטים בפלג הגוף העליון. על כן, יש לערוך בחירה מושכלת שתכלול שיקולי נוחות ושיקולים נוספים הנובעים ממצבו של המשתמש ומגבלותיו האישיות. בחירה נכונה היא כזו שמעניקה למשתמש יציבות ונוחות לכל אורך הישיבה על הכסא.

מובן כי במצבים בהם נוצרת מגבלה זמנית, כמו, לדוגמא, במקרה של שבר ברגל, ברוב המקרים ניתן בהחלט לשכור כיסא גלגלים. לעומת זאת, כאשר מדובר במקרים של מגבלה ממושכת או קבועה, ובמקרים בהם למשתמש צרכים פיסיים מיוחדים, מומלץ לרכוש כסא גלגלים מותאם אישית אשר ימנע היווצרות פצעים וישמור על שלמות העור ורקמות אחרות.

ככלל, כסאות גלגלים נחלקים לשני סוגים; כיסא גלגלים ידני וכיסא גלגלים ממונע (או כיסא גלגלים חשמלי);

כסא גלגלים ידני מונע מכאנית באמצעות סיבוב הגלגלים על ידי המשתמש עצמו, או בדחיפת הכסא על ידי אדם אחר. ישנם סוגים שונים של כסאות ידניים, שהפשוט בהם הוא 'כסא העברה' המיועד בעיקר לניוד מטופלים בדחיפה, ממקום למקום. בכסא זה נעשה שימוש נרחב בבתי חולים בכלל ובמחלקות גריאטריות בפרט, והוא נחשב לנוח לנשיאה ולאחסון.

סוג אחר של כסא גלגלים הוא 'כסא גלגלים קל' המיועד להנעה עצמית באמצעות הידיים, ומתאים למשתמשים בעלי יכולת תפקודית מספקת לפעולה זו. היתרון של כסא זה טמון בעובדה שהוא משמר ומפתח יכולות פיסיות והשימוש בו הוא בעל תכונות של פעילות גופנית. נוסף על כך, לרוב מדובר בכיסא גלגלים קל תנועה וצר יחסית, המאפשר מעבר נוח בכל הפתחים והמעברים שהמשתמש נדרש לחצות; מסדרונות, כניסה לחדרים ולכלי רכב, וכניסה למתחמים ביתיים וציבוריים.

מודל מתקדם יותר ממשפחת כסאות הגלגלים הידניים, הוא כיסא גלגלים פריק. זהו כסא מודולרי המאפשר פירוק והרכבה של חלקיו, והוספה ושל עזרים נוספים לפי הצורך. בדרך כלל הכסא מתאפיין באפשרות התאמה למידות גופו של המשתמש, וניתן להרכיב עליו משענות ואביזרי תמיכה לידיים ולרגליים, על מנת להגן עליהן מפני חבלות ולחץ בלתי מבוקרים.

כסאות גלגלים ממונעים, שלא כמו כסאות ידניים, נעים באמצעות מנוע חשמלי. הם כבדים יותר מכסאות גלגלים ידניים, ועל כן הם עלולים להיות קשים לנשיאה אך מנגד יציבים ובטוחים יותר. בדרך כלל כסא גלגלים ממונע מנווט על ידי המשתמש באמצעות ידית חשמלית מימין או משמאל. אחד החסרונות הבולטים בכיסא גלגלים חשמלי זה, הוא שלעתים הוא אינו מתקפל והדבר מקשה בעיקר על הכנסתו לכלי רכב. אם אין בנמצא כיסא גלגלים מתקפל, פתרון לבעיה היא רמפה ייעודית לכיסאות גלגלים המאפשרת הסעה של הכסא לכל לכלי רכב אשר בו חלל מתאים.

במקרים בהם הנוסע נשאר על כסאו לפרק זמן ממושך, חשוב לנקוט באמצעים למניעת פצעי לחץ, כמו כריות ומסעדים שונים לוויסות הלחץ באזורים הנדחקים אל הכסא כמו הישבן והעקבים.

 

למידע נוסף וקבלת הצעת מחיר
צור קשר